Skip to content Skip to footer
MV

İPARD (TDPK)

İPARD NEDİR ?

Avrupa Birliği, aday ve potansiyel aday ülkelere adaylık sürecinde destek olmak amacıyla, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nı oluşturmuştur. Aday ülke konumunda olan Türkiye, IPA’nın V. Bileşeni’nden (Kırsal Kalkınma) faydalanmak amacıyla, IPARD Programı’nı hazırlamıştır. Bu program, Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde, Türkiye’deki Yüksek Planlama Kurulu tarafından da 30 Aralık 2009 tarihinde onaylanmıştır. IPARD uygulama yapıları olarak; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB), Yönetim Otoritesi olarak; Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) da IPARD Ajansı olarak belirlenmiştir.

IPARD kapsamındaki desteklerin niteliği nedir? Destekler karşılıksız mıdır?

IPARD kapsamındaki mali destekler karşılıksız olmakla birlikte şartlı ve mükellefiyetlidir. Şöyle ki destekleme kararı alındıktan sonra imzalanacak sözleşmelerde belirtilen hususlara uyulması durumunda destekler karşılıksız yani geri ödemesiz olarak verilecektir.

Hangi gider kalemleri desteklenmektedir?

4 grup harcama destek kapsamındadır;
– Makine-Ekipman
– Yapım İşleri
– Hizmet Alımı
– Görünürlük Harcamaları

Proje kapsamında alımlar ne zaman yapılmalıdır?

Proje kapsamındaki tüm alımlar, TKDK tarafından yatırımın uygun bulunması ve sözleşme imzalanmasından sonra yapılmalıdır. İstisnalar hariç TKDK ile sözleşme imzalanmadan önce yapılacak alımlar uygun harcama olsa dahi desteklenmemektedir.

IPARD Destekleri  başvuruları nereye yapılmaktadır?

IPARD Programı kapsamında proje başvuruları TKDK Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu‘na yapılmalıdır. Posta, faks, elektronik posta ya da diğer yöntemlerle gönderilen ya da başka adreslere teslim edilen başvurular kabul edilmeyecektir.

IPARD Desteklerinden Faydalanan İller:
Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, ,Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

IPARD Ödemeleri Ne Şekilde Yapılmaktadır?
Toplam değeri 500.000 TL ve altında olan yatırımlarda: 1 taksitte
Toplam değeri 500.000 TL ve 2.500.000 TL arasında olan yatırımlarda: 2 taksitte
Toplam değeri 2.500.000 TL’den fazla olan yatırımlarda: en fazla 3 taksitte
ödeme yapılmaktadır.

Proje başvurularının kabul edilme oranı nedir?
– Et ve süt üreten tarımsal işletmelere yatırım konusunda alınan proje başvurularının % 62’si ile sözleşme imzalanmış, sözleşme imzalanan projelerin yaklaşık % 90 ‘ı tamamlanmıştır.
– Süt, Et, Meyve Sebze ve Su Ürünlerinin İşlenmesi konusunda yatırımlar için alınan proje başvurularının % 59’u ile sözleşme imzalanmış, sözleşme imzalanan projelerin % 88’i tamamlanmıştır.
– Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi konusunda ise alınan projelerin %70 ‘i ile sözleşme imzalanmış, sözleşme imzalanan projelerin % 96’sı tamamlanmıştır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Adres

Yenigün Mahallesi 1560 Nolu Sokak Bina No:12 Daire No:101 Kat 1 Daire:2 Adapazarı/Sakarya

Sosyal Medya
Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma:    09:00 – 18:30
Cumartesi:                09:00 – 17:00

0850 241-1550
0850 888-8410
0850 308-4775

Tüm Hakları Saklıdır. 2022                Powered  Ajans Garden